Konfirmáció 2026


Tizenegyen jelentették ki: Igen, Krisztushoz tartozunk!

A konfirmációi eskütétel vasárnapja ünnep nem csupán az érintett fiatalok, hanem a gyülekezet számára is. A bátorság napja is ez, amikor a konfirmandusok megerősítik azt, amit egykor a szüleik és a keresztszüleik a keresztelés alkalmával mondtak ki helyettük: én igenis szeretnék Jézus Krisztushoz tartozni!

A Szövetség megpecsételésének dokumentumai


Izgatott, lelkes gyülekezéssel indult az eskütétel vasárnapja. Odakint virágokkal gondosan felékesített lépcsőkorlátok fogadták az érkezőket, s ezzel hirdették: nagy dolog készül a templomunkban! Hagyomány egyébként, hogy ezeket a virágdíszeket a konfirmandus fiatalok szüleikkel együtt, egy nappal korábban helyezik fel. Ez alkalommal a díszítés szakadó esőben és viharos szélben valósult meg: ennek ellenére minden a helyén volt vasárnapra!
A fiatalok a templom előterében várakoztak az ünnepség kezdetére. A lányok csinos, fehér ruhákban, a fiúk ünnepélyes, fekete öltönyt viselve. Majd bevonultak a gyülekezet előljárói kíséretében.

Az eskütétel előtt: izgalom, várakozás
Az Ünnepeltek bevonulnak


Jöjj, az Úr vár reád, jöjj, amíg ifjú vagy…: énekeltük gyülekező énekként együtt. Majd Zichy Emőke tolmácsolásában elhangzott az ige: Hiszen kegyelemből van üdvösségetek a hit által, és ez nem tőletek van: Isten ajándéka ez (Efézus 2:8-9).

Ezután a lelkipásztornő ünnepi gondolatait osztotta meg a konfirmáció jelentőségével kapcsolatban. A konfirmáció nem a hit vizsgája- mondta. A hit nem teljesítmény, hanem csodálatos ajándék. Sok mindent meg lehet tanulni- de hinni nem lehet megtanulni. Amikor az Isten megérinti az ember szívét: úgy tudunk hithez jutni.
A fiatalok közül van, aki azt mondja, erős hite van, vagy azt, bizonytalan vagyok még… Ám nem a hitünk nagysága tart meg minket, hanem a Teremtőnk, akihez imádkozunk. Luther Márton így fogalmazott: A hit élő, bátor bizalom az Isten kegyelmében. Amikor az eskütevők kimondják: igen, Isten engem úgy segéljen – az a Vele kötött Szövetség megerősítése. A gyülekezet tagjai közül pedig ilyenkor ki-ki emlékezik a saját, korábban megkötött Szövetségére.

 

N.t. Zichy Emőke

Egy történetet is elmesélt a tiszteletesnő: az idős órásmestert a kis üzletében gyakran látogatták gyerekcsoportok. Egy alkalommal egy iskolás megkérdezte tőle, mi számára a legértékesebb a boltban? Az órásmester ekkor megmutatott egy egyszerű zsebórát, aminek a hátlapjába az volt gravírozva: Hűséggel az Úrhoz. A gyerekek csodálkoztak: miért ez a legkedvesebb? A válasz a következő volt: ezt az órát akkor kapta az édesapjától, amikor konfirmációs esküt tett. Ő pedig még az ő édesapjától kapta. A kicsik egyre kíváncsibbak lettek, s az iránt érdeklődtek, hogy a hűséget mindig meg tudta e tartani életében a bácsi. Az őszintén felelte, hogy nem tudta mindig megtartani. Volt, hogy évekig nem imádkozott, templomba se járt. Olyan is történt, hogy szégyellte a hitét mások előtt. Ám valami mindig visszahívta: a tudat, hogy Isten változatlanul visszavárja őt szeretettel.
Az Úr hűsége mindig erősebb, mint  ami hűségünk Őhozzá. S ez a konfirmáció titka is. Ő akkor sem fogja elengedni az emberek kezét, amikor azok elfordulnak Tőle.
A világ a sikert, a népszerűséget, a hatalmat isteníti, de nyugalmat nem kínál: nyugtalan az ember szíve, míg nem nyugszik meg Benned, ó, Isten (Ágoston egyházatya).
– Lesz, hogy távol kerültök – folytatta a lelkipásztor-, de visszavár. Azt mondja: Aki Hozzám jön, azt semmiképpen ki nem vetem…(János 6:37).
Hozzátette: a konfirmandus fiatalok mellett nem csak a családjuk, hanem a gyülekezet tagjai is mellette lesznek.
A fiataloknak nem tökéletes szülőkre, keresztszülőkre van szükségük, hanem hitelesekre. Akik imádkoznak és nem szégyellik a hitüket. Isten nélkül is lehet élni, de Istennel áldottabb, békésebb, boldogabb a lét. S Krisztus mindenkit néven szólít.

Bácskay Bálint a konfirmációról és a kereszténységről, Frank Domonkos a sákramentumokról és a keresztségről, Fodor Milla a különös kijelentésről, a Bibliáról és annak központi üzenetéről, György Hanga Sarolta a Teremtésről, valamint a Biblia és a természettudományok kapcsolatáról, Hóber Milla Gréta a Gondviselésről és az imádságról, Hóber Milán Kende az eredendő bűnről és a Tízparancsolatról, Nagy Levente Lukács a Megváltásról és az Evangéliumról, Sallai Olivér Jézus Krisztus váltságművéről, a Kereszt titkáról, Szabó Zente Bertalan Krisztus feltámadásáról, Szűcs Anna Gréta az Áldozócsütörtökről, Tik Fruzsina a Szentlélekről és a Pünkösdről beszélt- válaszként a Zichy Emőke megfelelő kérdéseire.

Bácskay Bálint ad számot arról, mit tanult meg a konfirmáció jelentőségéről és a kereszténységről


Ezután a gyülekezet együtt imádkozott a konfirmandusokért.
A Hinni taníts, Uram kezdetű ének után a lelkipásztor név szerint bemutatta a konfirmandusokat: öt lányt és hat fiút. Majd mind a tizenegyen tanúbizonyságot tettek a hitükről.

 

Fodor Milla: „Mert úgy szerette Isten a világot, hogy az Ő egyszülött fiát adta…”
Frank Domonkos a Sákramentumokról szólt

Ezután a gyülekezet együtt imádkozott a konfirmandusokért.
A Hinni taníts, Uram kezdetű ének után a lelkipásztor név szerint bemutatta a konfirmandusokat: öt lányt és hat fiút. Majd mind a tizenegyen tanúbizonyságot tettek a hitükről.

Az ünnepélyes bizonyságtétel után a fiatalok az Úr asztalához járultak és fogadalmat tettek a Krisztushoz és az Anyaszentegyházhoz való hűségükről. Ezután egyenként kaptak áldást, ezalatt a hátuk mögött szüleik és keresztszüleik álltak. Majd elhangzott, hogy innentől ők Egyházunk önálló tagjai, az Úr szent asztalának résztvevői.

Áldásvétel, Sallai Olivér
Áldásvétel, György Hanga Sarolta
Áldásvétel, György Hanga Sarolta
Hóber Milla Gréta fogadja az áldást
Dr Gallé Tibor főgondnok úr a konfirmandusoknak gratulál (a fotón épp Nagy Levente Lukácsnak)

Dr. Gallé Tibor is köszöntötte a konfirmandusokat, átadva nekik a konfrimációi emléklapokat és egy-egy Bibliát. Hozzátette: A leglényegesebbet ne felejtsétek el: az az érzület legyen bennetek, ami a Krisztus Jézusban is lakozik!

Szűcs Gréta konfirmandusok nevében hálaadó imádságot mondott el.
A szülők nevében Hóber Balázs és Klenovics Anita megköszönték Zichy Emőkének a gondoskodást, fáradozást a gyermekeik felkészítésében.

Hóber Balázs és Klenovics Anita a szülők nevében köszönik meg a gondos felkészítést


A hitoktatóknak saját maguk kötötte csokrot nyújtottak át a fiatalok, hálából.
Ezt követően csoportképek is készültek, amelyek képileg is dokumentálták a nagy eseményt.

A fiatalok először pünkösd első napján fognak az Úr asztalához járulni.

 

Kurmai-Ráti Szilvia